Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον προυπολογισμό και το ΙΚΑ σε μία άδεια μικρής κλίμακας που έχω να καταθέσω:

1. Σχετικά με τον προυπολογισμό, συμπεριέλαβα μόνο τις εργασίες για τις οποίες απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας κι όχι εργασίες τύπου ελαιοχρωματισμοί χωρίς ικριώματα και μικρές επισκευές στο εσωτερικό του κτιρίου σύμφωνα με το άρθρο 30 του 4495/2017. Έπραξα σωστά;

2. Σε συνέχεια με το προηγούμενο ερώτημα, σκοπεύω να κάνω το ίδιο και στο ΙΚΑ. Να δηλώσω μόνο όσες εργασίες απαιτούν άδεια μικρής κλίμακας, στην ουσία δηλαδή αυτές που έχω δηλώσει στην αντίστοιχη ΕΕΜΚ. Ο πελάτης έχει σκοπό να κάνει τις εργασίες με εστεγασμένη επιχείρηση η οποία έχει υποχρέωση καταβολής των εισφορών στους εργαζομένους της. Θα πω στον πελάτη να υπογράψουν το σχετικό συμφωνητικό και να προσέξει το τιμολόγιο που θα του κόψει για τις εργασίες που ορίσαμε στην ΕΕΜΚ να καλύπτει τα ένσημα σαν τιμή. Οι υπόλοιπες εργασίες που θα γίνουν και δεν απαιτούν ΕΕΜΚ νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με το ΙΚΑ και δεν χρειάζεται να συμπεριληφθούν στον Πίνακα 3. Είναι σωστό σαν λογική;

3. Επίσης, ισχύει ότι πλέον μπορώ να ανοίξω φάκελο έργου στο ΙΚΑ μέσω του site του ΙΚΑ; Μου το είπε ο πελάτης που του το είπε ο εργολάβος του, αλλά δεν πολυέβγαλα άκρη στο site. Το έχει κάνει κανείς σας μέσω ιντερνετ αυτό;

4. Τέλος, το άνοιγμα του φακέλου στο ΙΚΑ γίνεται πριν καταθέσω στο eadeies την ΕΕΜΚ ή μετά και πριν την έναρξη των εργασιών;


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!